
W poprzednim wpisie omówiłam takie elementy efektywnego wystąpienia jak jasno określony cel, struktura i właściwie dobrane słowa. Teraz pora od słów przejść do czynów, a raczej gestów.
Mowa ciała podczas wystąpienia
Zwróć uwagę, że gdy rozmawiasz ze znajomym lub współpracownikami poruszasz rękami i dłońmi, przemieszczasz się, utrzymujesz kontakt wzrokowy i często zmieniasz wyraz twarzy. Nazywamy to mową ciała i jest ona równie ważna podczas wystąpień publicznych, jak w trakcie każdej innej rozmowy.
Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie mówcę, który mówi o otwartości, ale przez całe swoje wystąpienie stoi sztywno z założonymi rękami i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego ze swoją publicznością? Jego słowa mówią, że poważnie podchodzi do prezentowanego tematu, ale jego ciało komunikuje zupełnie coś odwrotnego. Rezultat będzie taki, że publiczność nie uwierzy w przekaz tego mówcy. Zatem mowa ciała nie tylko komunikuje pewność siebie, ale również wzmacnia wiarygodność mówcy, ilustruje i podkreśla główny przekaz oraz pomaga poradzić sobie z tremą podczas wystąpienia. Mowę ciała wyrażamy poprzez poprawną postawę ciała, sposób poruszania się, gesty, wyraz twarzy i kontakt wzrokowy. Nie zapominajmy również o tym, że mowa ciała powinna być przede wszystkim swobodna, naturalna i przekazywać dokładnie taki sam komunikat, jaki słyszą twoi słuchacze.
Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na kontakt wzrokowy oraz gesty. W kulturze zachodniej ludzie chętniej wierzą tym osobom, które patrzą im w oczy podczas rozmowy. Jeżeli będziesz utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoimi słuchaczami to oni będą uważali ciebie za wiarygodnego i przyjaznego mówcę. Kontakt wzrokowy ma jeszcze jedną wielką korzyść, ponieważ pozwala na powstanie więzi miedzy mówcą a słuchaczami. Jeśli będziesz patrzeć na swoją publiczność to wymusisz w ten sposób ich uwagę i będzie im trudno ciebie zignorować.
Z kolei gesty są najbardziej ekspresyjnym elementem mowy ciała. Składają się na nie przede wszystkim ruchy głowy, ramion oraz ruchy rąk. Jeżeli chcesz żeby twoje gesty były efektywne to wykonuj je powyżej poziomu łokci z dala od twojego ciała. Ponadto gesty powinny być wykonywane dynamiczne i wyraziście. Dzięki temu można pokazać słuchaczom wystąpienia swoje zaangażowanie i entuzjazm. Zwróć uwagę również na to, że gesty mają różne znaczenia i są one odmienne w każdej kulturze. Dlatego podczas wystąpienia zwróć szczególną uwagę na to, do kogo przemawiasz
Na uwagę zasługuje również twój wygląd podczas wystąpienia. Zadbaj o odpowiednie ubranie i staranny wygląd. Jeśli dobrze wyglądasz, to również dobrze się czujesz. Dodatkowo zwiększy to twoją pewność siebie podczas wystąpienia, ponieważ masz świadomość, że zostało wywarte dobre pierwsze wrażenie na publiczności.
Zadbaj o wartościowe informacje
Wystąpienie będzie bardziej efektywne, jeśli główne tezy zostaną wsparte przykładami, danymi statystycznymi, opowieściami, anegdotami, pomocami wizualnymi oraz faktami. Ważne jest żeby podczas wystąpienia wykorzystywać informacje zebrane z różnych źródeł i wspierać określony tezy faktami i przykładami, a nie tylko własnymi opiniami.
Praktyka pokazuje, że podczas przygotowywania przemówienia największym wyzwaniem jest zbieranie odpowiednich materiałów, natomiast jeśli chcesz przekonać słuchaczy do swojej tezy to potrzebujesz rzetelnych materiałów. Przydatne tutaj mogą okazać się statystyki, opowieści i anegdoty, które przydarzyły się tobie lub komuś z twojego otoczenia, pomoce wizualne w postaci diagramów, schematów i rysunków oraz fakty, czyli informacje dające się w prosty sposób zweryfikować.
Utrzymasz zainteresowanie przemówieniem jeśli wykorzystasz różne rodzaje materiałów pomocniczych. Podawanie statystyk może być stosowne do podparcia jednej tezy, natomiast opowieść czy anegdota może zaś być użyta przy następnej. Unikaj używania tego samego typu materiałów przez całe wystąpienie, ponieważ przesadne używanie statystyk lub tych samych materiałów może zanudzić słuchaczy, a zbyt dużo anegdot spowoduje, że stracą one swoją efektywność i oddziaływanie na publiczność.
Pomoce wizualne wspierają wystąpienie
Ponieważ pamiętamy najlepiej to, co jednocześnie widzimy i słyszymy, pomoce wizualne są bardzo efektywnymi narzędziami dla każdego mówcy. Pomoce wizualne pomagają odbiorcom twojego wystąpienia zrozumieć i lepiej zapamiętać zaprezentowany materiał, sprzyjają koncentracji, pomagają kontrolować zdenerwowanie i oszczędzają czas, ponieważ często ta sama idea jest przekazywana dużo szybciej za pomocą wizualizacji niż słów.
Najczęściej stosowanymi pomocami wizualnymi są prezentacje, flipcharty, tablice oraz rekwizyty. Pomoce wizualne powinny być dostosowane do przekazu, ilości i rodzaju publiczności, dostępnych urządzeń, a także być prezentowane ze swobodą i pewnością siebie.Używaj pomocy wizualnych wtedy gdy chcesz wzmocnić główną tezę, czy ideę. Dzięki temu wskażesz swoim słuchaczom, że to co właśnie zostało zaprezentowane jest ważne i powinno być przez nich zapamiętane.
Należy pamiętać również o tym, że pomoce wizualne powinny być uzupełnieniem, a nie esencją prezentacji. Wykresy, rysunki i diagramy stymulują odbiorców oraz zwiększają zdolność zapamiętania przekazywanego materiału. Natomiast nie potrzebujesz pomocy wizualnej do każdego zdania, które wypowiadasz, czy do każdej kwestii, którą przedstawisz. Zadbaj o to żeby położyć nacisk tylko na to, co jest ważne.
Pewność siebie podczas wystąpienia
Wystąpienia publiczne dla większości z nas są doświadczeniem stresującym i zdenerwowanie jest rzeczą zupełnie normalną dla każdego mówcy. Sztuka wystąpień publicznych polega zatem na wykorzystaniu energii związanej ze zdenerwowaniem i przekuciem jej w sukces.
Najlepszym sposobem na ograniczenie stresu przed wystąpieniem, wywołaniem dobrego pierwszego wrażenia na słuchaczach i dobre przeprowadzenie wystąpienia jest odpowiednie przygotowanie. Gdy prezentujesz na temat, który cię interesuje, posiadasz jasny cel i dobrze zorganizowany materiał, a przemówienie zostało przez ciebie odpowiednio dużo razy przećwiczone to czujesz się swobodnie i pewnie podczas wystąpienia.
Zaufaj mi, że nikt nie rodzi się z umiejętnościami wystąpień publicznych, a to co często widzimy podczas profesjonalnych wystąpień czy prezentacji, jest efektem ciężkiej i systematycznej pracy.
Podsumowując, jeśli odpowiednio dobierzesz temat wystąpienia, jasno określisz jego cel, efektywnie przygotujesz strukturę, zaprezentujesz swobodną i naturalną mowę ciała, wesprzesz przekaz faktami i przykładami, użyjesz odpowiednich słów i pomocy wizualnych, opanujesz swoje zdenerwowanie i odpowiednio się przygotujesz – twoje wystąpienie będzie efektywne i zostanie na długo zapamiętane. Przy najbliższej okazji wprowadź przedstawioną wiedzę w życie. Nadszedł czas na działanie! To co, do zobaczenia na twoim wystąpieniu? 🙂
Powodzenia!